Grāmata “Dzimtu ģerboņi mūsdienu Latvijā” (2020)

Tiek veidots unikāls izdevums - grāmata “Dzimtu ģerboņi mūsdienu Latvijā”, kurā atspoguļota dzimtu ģerboņu vēsture Latvijas teritorijā no senākiem laikiem līdz mūsdienām.

Grāmatas izveides procesā ir iesaistītas Latvijas dzimtas, kas oficiāli reģistrējušas savu dzimtas ģerboni. Gūt ieskatu dažu dzimtu stāstos iespējams, skatoties video zemāk.

Grāmatas izdošanu atbalsta “Baltic International Bank”, un tā tiek radīta sadarbībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju.

Dimantu dzimta

Dimantu dzimtas ģerbonī ir iekļauti četri dimanti – divi zelta un divi zilā krāsā – kas veido sakrālu, ģeometrisku, ornamentālu kompozīciju. Tie simbolizē gan Dimantu dzimtas uzvārdu, gan arī četras debespuses.
Tāpat kā dimantu Dzimtas pārstāvji, ģerbonī attēlotie dimanti skatās plašajā pasaulē, vienlaikus stāvot cieši plecu pie pleca, un sargājot viens otra muguru. Ģerbonī ietvertā zilā krāsa simbolizē Latgali – zilo ezeru zemi, kurā atrodas Dimantu dzimtas mājas Jersikas pagastā. Sudraba-baltā krāsa simbolizē Saulstāvjus jeb Latvijas baltās naktis. Savukārt zelta krāsa ģerbonī simbolizē Jersikas Latgaļu valsts bagātību un bagātīgo vēsturi.

Karlsonu-Beldimanu dzimta

Karlsonu dzimtas ģerboņa galvenais vadmotīvs ir svari, kas aizgūti no Beldimanu dzimtas ģerboņa, un simbolizē taisnīgumu. Kā otrs simbols izvēlēts kuģa stūres rata ritenis, jo kuģniecība ir tuva ģerboņa turētājam Justam Karlsonam. Zīmīgi, ka ģerbonī attēlotais kronis veidots no ķieģeļiem, tādējādi raksturojot vajadzību arvien no jauna būvēt stabilus pamatus. Piederības sajūta dzimtai palīdz stiprināt saites starp cilvēkiem, kas ikdienā satiekas reti, jo mitinās dažādās pasaules valstīs.

Karlsonu-Beldimanu dzimta

Beldimanu dzimtas ģerbonis tika izveidots jau 16. gadsimtā Moldāvijas hercogistē. Tajā attēloti trīs elementi. Svari reprezentē taisnīgumu, bruņota roka bruņniecību, savukārt trešā elementa – sešu staru zvaigznes – nozīme vēl nav atklāta. Dalība projektā “Dzimtu ģerboņi mūsdienu Latvijā” ir veicinājusi pētniecību, un Beldimanu ģimenes pārstāvji rūpīgi strādā, lai atklātu savas dzimtas noslēpumu.

Smildziņu-Rēdlihu dzimta

Smildziņu-Rēdlihu dzimta caur dzimtas ģerboni nākamajām paaudzēm nodod vēstījumu – spēt piepildīt savas kvēlākās un slēptākās domas un sapņus un ticēt sev. Ģerboņa centrā ir attēlos ugunskurs, kas simbolizē to enerģiju, spēku un izturību, kas nepieciešama mērķu sasniegšanai. Ugunskuru apvij kino lente, kas simbolizē gan ģerboņa turētāja Jāņa Rēdliha profesionālo darbību, gan nes ideju par radošo pieeju, bez kuras dzīvē iztikt nav iespējams.

Redlihu-Smildzinu dzimta
Ozolinu dzimta

Ozoliņu dzimta

Ozoliņi dzimtas ģerboni uzdāvināja tēvam (un visai dzimtai) 70 gadu jubilejā. Ģerbonī attēloti divi izslējušies zirgi, kas simbolizē vecākus, kas ir gatavi aizstāvēt savus bērnus. Paši bērni ģerbonī attēloti kā zīles. Savukārt devīze “Spēks zīlēs” nodod nākamajai paaudzei kodu, ka dzimtas spēks ir bērnos. Ģerboņa izveide Ozoliņu dzimtai rosina pārdomāt savu piederību, iedziļināties dzimtas vēsturē, pētīt tās izcelšanos un arī vairāk lepoties ar savu dzimtu.

Latvijas dzimtu saiets

Ik gadu “Latvijas dzimtu saietā”, lai kopīgi svinētu Latvijas dzimtu bagātīgo vēsturi, pulcējas Latvijas dzimtu pārstāvji, kuri ir oficiāli reģistrējuši dzimtas ģerboni. 2019. gadā saiets notika Rīgas senākajā parkā – Viesturdārzā. Tajā tika prezentēts unikālā heraldikas izdevuma “Dzimtu ģerboņi mūsdienu Latvijā” tapšanas process un atklāts dāvinājums Rīgai – pilsētvides objekts Latvijas dzimtu sols.

Dzimtu saiets