Izdotie Jauno rakstnieku konkursa dalībnieku darbi

Jauno rakstnieku konkurss ir lasīšanas veicināšanas projekta “Bibliotēka” sabiedriskā iniciatīva, kas radīts ar mērķi veicināt latviešu prozas rakstnieku izaugsmi. Pirmajā Jauno rakstnieku konkursā pieteicās 122 dalībnieki, no kuriem romānu manuskriptus iesniedza 45 jaunie autori. Lai gan konkursa laureāts ir tikai viens, arī citi dalībnieki veiksmīgi atraduši izdevējus un viņu darbi ir pieejami grāmatnīcās. Skaties sarakstu zemāk un izvēlies romānus lasīšanai!

Toms Deimonds Barvidis “Zaļā
Dzīle”

Pasaule, kuru ik nakti pārstaigā debesmeitas, trīs spoži mēneši, reiz esot bijusi vienota, līdz brāļi, debesmeitu precinieki, sastrīdējās un to sadalīja. Tagad Zaļā Dzīle, mežonīgs un nebeidzams mūžamežs, un sausais, skopais Tīrums dzīvo katrs savrupu dzīvi šķietamā drošībā. Tomēr gan Tīrumā, gan Zaļajā Dzīlē pamazām mostas kā jauni, tā aizmirsti spēki, kas tiecas iegūt vai iznīcināt. Zaļās Dzīles bangas arvien niknāk sitas pret Tīruma krastiem, un cilvēku apmetnēs sākas cīkstēšanās par ļaužu prātiem un sirdīm. Kas izjaucis līdzsvaru starp abām pasaules daļām? Meklējot atbildi senās dziesmās, Vārmas ciema Dižais rakstotājs Hauko atrod tikai jaunus jautājumus.

Toms Deimonds Barvidis zaļā dzīle
Agnese Pastare Atstumtā uguns

Agnese Pastare “Atstumtā uguns”
1. daļa (2022)

Gados jauna, bez dzīves pieredzes, bailēm un uztraukumiem pārbagāta, Linda Gudlena soli pa solim laužas uz priekšu, kā vien prot, tomēr, šķiet, ka viņa ir iestrēgusi un apmaldījusies. Cerība uz kaut ko labāku paveras vien tad, kad kopā ar brāli viņa pārceļas uz citu pilsētu. Diemžēl arī turpmāk Lindas dzīve neturpinās, kā iecerēts. Drīz vien pēc ierašanās Rejlidā viņa saprot, ka nedrošība nebija saistīta ar iepriekšējo dzīvesvietu, bet gan ar viņu pašu un seko viņai līdzi ik uz soļa. Nedaudz vēlāk Linda atklāj ko aizraujošu un reizē biedējošu – meitene prot radīt uguni…

Agnese Pastare “Pazaudētā cerība”,
“Atstumtā uguns” 2. daļa (2022)

Pēc satraucošajiem notikumiem Detskā Linda ir atgriezusies savās jaunajās mājās Rejlidā. Tuvojas mācību gada sākums Rejlidas vidusskolā. Linda, apņēmības pilna, pārkāpjot pāri uztraukumam, svešajā, vēl neiepazītajā vidē sāk mācīties cīņas mākslu. Linda grib pildīt solījumu – doties atpakaļ uz Detsku, tiklīdz sāksies rudens brīvlaiks. Lindas prātu nav pametusi doma, ka kādu dienu viņai kopā ar draugiem nāksies stāties pretī Ariatai. Turēt Armastum doto vārdu paliek arvien grūtāk...

Anna Marija Serģe Es gribu Tev kaut ko parādīt

Anna Marija Serģe “Es
gribu tev kaut ko parādīt” (2022)

Jau vairākus gadus dzīvodama Londonā, latviešu meitene Milija atklāj, ka viņai ir vairāk kopīgā ar svešo zemi, nekā bija šķitis līdz šim, saprazdama arī to, ka sarežģītās – lai gan ārēji tik saskanīgās – savstarpējās attiecības ar tuvajiem sev apkārt slēpj pavisam tumšus noslēpumus. Līdz galam neatklāti, mistiski raduraksti, deviņpadsmitā gadsimta slavenais angļu okultists Alisters Kroulijs un ķeltu mitoloģijas elementi – tas viss kopā apvij notikumus, kurus nākas piedzīvot romāna galvenajai varonei.

Gunita Freimane “Birst pelni
kā sniegs” (2022)

Nelielā, klusā lauku ciematā Terēzes dzīve rit ierasti mierīgā gaitā. Otrā pasaules kara šausmas šejienes iedzīvotājus vēl nav skārušas, bet gaisā arvien skarbāk virmo briesmu priekšnojautas, kad Terēzes bezrūpīgo dzīvi kājām gaisā sagriež noslēpumaina svešinieka ierašanās ciematā. Gunitas Freimanes romāns “Birst pelni kā sniegs” ir skaudrs vēstījums par Otrā pasaules kara notikumiem, kas ļauj lasītājam izdzīvot līdzi konkrētajam vēstures laika posmam, ļauj pašam izdarīt secinājumus.

birst-pelni-ka-sniegs gonita freimane
pareizas izveles un citas mulkibas

Meldra Vītola “Pareizās izvēles
un citas muļķības” (2022)

Romāns “Pareizās izvēles un citas muļķības” vēsta par mobingu skolā un tā tālāko ietekmi un sekām pieaugušo dzīvē. Bet ne tikai. Tas stāsta arī par dzīvi, visciešāko draudzību un visīstāko mīlestību. Viņi ir divi. Aleksandrs un Natella. Paņēmuši grāmatas lasītāju aiz rokas, abi (katrs no sava skatpunkta) ved to pa savu dzīvju dažādu emociju un izjūtu pilnajām takām. Aleksandrs vēlas justies piederīgs “krutajiem”. Natella ir Aleksandra labākā draudzene un klases atstumtā. Vēl ir trešais. Klasesbiedrs Daniels – bagātu vecāku dēls un klases foršākais čalis, vienlaikus arī Natellas apcēlējs. Katram no viņiem nākas izdarīt savas izvēles, kuras nosaka trijotnes tālāko likteni.

Maija Bumbiere “Dzirkstelīte” (2022)

Kad es izaugšu liela, man būs skaista māja, liela un laimīga ģimene, piedzīvojumi, daudz naudas, lieliska karjera un vēl, un vēl, un vēl... Tas ir tas, ko mēs sev apsolām – visu, ko esam iecerējuši. Visa sākums ir gaišs un saules pieliets – peldes upē, zemeņu vēršana uz smilgām, bezgala garas pastaigas ar vectēvu, botāniķi, un ne tikai. Tu esi vislabākā un par tādu esi iemācījusies būt. Šajā romānā satiekas domas, atmiņas, spontāni brīži, ikdiena, svētlaime, noriets un pati dzīve. Ances dzīve. Ance mīl būt kustībā un visas grāmatas garumā ir nepārtrauktā skrējienā. Tieši tāpēc vectēvs viņu sauc par Dzirkstelīti, jo viņa ir trausla kā zieds, bet strauja kā uguns.

maija bumbiere dzirkstelīte
solvita mezote purva migla

Solvita Mežote “Purva migla”
(2022)

Vai nakts sapnis var aizvest pie patiesības? Atrisināt kādas pazaudētas dzīves samudžināto pavedienu? Savest kopā likteņa izšķirtus tuviniekus? Sinilgai, negaidīti izlecot no ikdienišķā dzīves ritma, būs lemts to uzzināt. Varbūt. Kas gan lai zina, kurp tas viņu īsti aizvedīs... Bet viņa ir spērusi pirmo soli un devusies ceļā. Uz priekšu vai, iespējams, atpakaļ. Pie sevis. Un turp, no kurienes viņa ir nākusi. Pagātne, reiz noslīkusi purvā, pamazām vien pieprasa tiesības uz dienas gaismu. Tas nebūs tik vienkārši. Varbūt var nomeliorēt purvu, lai to pieradinātu?

Helēna Īve “Sveiki, Anglija!”
(2022)

Ir 2009. gads. Valstī padziļinās ekonomiskā krīze. Daudzi šajā laikā zaudē darbu. Helēnas ģimeni arī skārusi šī liksta. Viņas vīrs zaudē darbu, un ģimene nolemj doties darba meklējumos uz Angliju.
Šis ir autobiogrāfisks darbs, kurā būs iespējams rast atbildes uz jautājumiem – kā tas ir dzīves pilnbriedā pārvākties uz pilnīgi svešu valsti un sākt visu no nulles? Vai ir prāta darbs pārvākties uz valsti, ja nezini valodu, tās valsts tradīcijas, pat neesi tur nekad bijis? Vai attaisnosies teiciens, ka drosmīgajiem pieder pasaule? Kā jau ar visu dzīvē, ceļš ved līkumu līkumiem, bet galvenais ir nepazaudēt drosmi un iet uz priekšu ar smaidu, neskatoties atpakaļ. Vai Helēnai viss izdosies?

helena ive sveiki anglija