Izdotie Jauno rakstnieku konkursa dalībnieku darbi

Jauno rakstnieku konkurss ir lasīšanas veicināšanas projekta “Bibliotēka” sabiedriskā iniciatīva, kas radīts ar mērķi veicināt latviešu prozas rakstnieku izaugsmi. Pirmajā Jauno rakstnieku konkursā pieteicās 122 dalībnieki, no kuriem romānu manuskriptus iesniedza 45 jaunie autori. Lai gan konkursa laureāts ir tikai viens, arī citi dalībnieki veiksmīgi atraduši izdevējus un viņu darbi ir pieejami grāmatnīcās. Skaties sarakstu zemāk un izvēlies romānus lasīšanai!

helena ive sveiki anglija

Helēna Īve “Sveiki, Anglija!”
(2022)

Ir 2009. gads. Valstī padziļinās ekonomiskā krīze. Daudzi šajā laikā zaudē darbu. Helēnas ģimeni arī skārusi šī liksta. Viņas vīrs zaudē darbu, un ģimene nolemj doties darba meklējumos uz Angliju.
Šis ir autobiogrāfisks darbs, kurā būs iespējams rast atbildes uz jautājumiem – kā tas ir dzīves pilnbriedā pārvākties uz pilnīgi svešu valsti un sākt visu no nulles? Vai ir prāta darbs pārvākties uz valsti, ja nezini valodu, tās valsts tradīcijas, pat neesi tur nekad bijis? Vai attaisnosies teiciens, ka drosmīgajiem pieder pasaule? Kā jau ar visu dzīvē, ceļš ved līkumu līkumiem, bet galvenais ir nepazaudēt drosmi un iet uz priekšu ar smaidu, neskatoties atpakaļ. Vai Helēnai viss izdosies?

Solvita Mežote “Purva migla”
(2022)

Vai nakts sapnis var aizvest pie patiesības? Atrisināt kādas pazaudētas dzīves samudžināto pavedienu? Savest kopā likteņa izšķirtus tuviniekus? Sinilgai, negaidīti izlecot no ikdienišķā dzīves ritma, būs lemts to uzzināt. Varbūt. Kas gan lai zina, kurp tas viņu īsti aizvedīs... Bet viņa ir spērusi pirmo soli un devusies ceļā. Uz priekšu vai, iespējams, atpakaļ. Pie sevis. Un turp, no kurienes viņa ir nākusi. Pagātne, reiz noslīkusi purvā, pamazām vien pieprasa tiesības uz dienas gaismu. Tas nebūs tik vienkārši. Varbūt var nomeliorēt purvu, lai to pieradinātu?

solvita mezote purva migla
maija bumbiere dzirkstelīte

Maija Bumbiere “Dzirkstelīte” (2022)

Kad es izaugšu liela, man būs skaista māja, liela un laimīga ģimene, piedzīvojumi, daudz naudas, lieliska karjera un vēl, un vēl, un vēl... Tas ir tas, ko mēs sev apsolām – visu, ko esam iecerējuši. Visa sākums ir gaišs un saules pieliets – peldes upē, zemeņu vēršana uz smilgām, bezgala garas pastaigas ar vectēvu, botāniķi, un ne tikai. Tu esi vislabākā un par tādu esi iemācījusies būt. Šajā romānā satiekas domas, atmiņas, spontāni brīži, ikdiena, svētlaime, noriets un pati dzīve. Ances dzīve. Ance mīl būt kustībā un visas grāmatas garumā ir nepārtrauktā skrējienā. Tieši tāpēc vectēvs viņu sauc par Dzirkstelīti, jo viņa ir trausla kā zieds, bet strauja kā uguns.

Meldra Vītola “Pareizās izvēles
un citas muļķības” (2022)

Romāns “Pareizās izvēles un citas muļķības” vēsta par mobingu skolā un tā tālāko ietekmi un sekām pieaugušo dzīvē. Bet ne tikai. Tas stāsta arī par dzīvi, visciešāko draudzību un visīstāko mīlestību. Viņi ir divi. Aleksandrs un Natella. Paņēmuši grāmatas lasītāju aiz rokas, abi (katrs no sava skatpunkta) ved to pa savu dzīvju dažādu emociju un izjūtu pilnajām takām. Aleksandrs vēlas justies piederīgs “krutajiem”. Natella ir Aleksandra labākā draudzene un klases atstumtā. Vēl ir trešais. Klasesbiedrs Daniels – bagātu vecāku dēls un klases foršākais čalis, vienlaikus arī Natellas apcēlējs. Katram no viņiem nākas izdarīt savas izvēles, kuras nosaka trijotnes tālāko likteni.

pareizas izveles un citas mulkibas
birst-pelni-ka-sniegs gonita freimane

Gunita Freimane “Birst pelni
kā sniegs” (2022)

Nelielā, klusā lauku ciematā Terēzes dzīve rit ierasti mierīgā gaitā. Otrā pasaules kara šausmas šejienes iedzīvotājus vēl nav skārušas, bet gaisā arvien skarbāk virmo briesmu priekšnojautas, kad Terēzes bezrūpīgo dzīvi kājām gaisā sagriež noslēpumaina svešinieka ierašanās ciematā. Gunitas Freimanes romāns “Birst pelni kā sniegs” ir skaudrs vēstījums par Otrā pasaules kara notikumiem, kas ļauj lasītājam izdzīvot līdzi konkrētajam vēstures laika posmam, ļauj pašam izdarīt secinājumus.