Nora Ikstena

Nora Ikstena: Latvijas oriģinālliteratūra šobrīd piedzīvo savu zvaigžņu stundu

“Turēties pie latviešu valodas. Turēties vispirms pie sava lasītāja, un tad jau tas ceļš uz pasauli arī būs atvērts,” to jaunajiem rakstniekiem Latvijā vēl Nora Ikstena – latviešu rakstniece, romāna “Mātes piens” un citu grāmatu autore, kuras darbi tulkoti un izdoti vairāk kā 30 pasaules valstīs un valodās. Viņas stāsts par literatūras vērtību un nozīmi ir pirmais, ar kuru sabiedrībai piedāvā iepazīties projekts “Bibliotēka”.

Savā “Bibliotēkas” stāstā Nora Ikstena saka: “Patiesi izlasīta grāmata ir kā īsts draugs, kā mīlestība, kā tuvs cilvēks. Satikt savu grāmatu, tas ir kā satikt tuvu cilvēku – tu kādu laiku dzīvo ar to. Manā uztverē laba grāmata ir tā, kas attiecīgajā dzīves brīdī tev kaut ko māca, palīdz, tevi izceļ varbūt no kāda akača vai parāda kādu skaistu perspektīvi, skaistu nākotnes vīziju. Grāmata, kuru tu satiec savā īstajā dzīves brīdī.”

Noras Ikstenas stāts ir pirmais, kas tiek publicēts Baltic International Bank iniciētā projekta “Bibliotēka” ietvaros. Kopā plānots publicēt 10 Latvijas literatūras dzīves veidotāju stāstus. Tuvākajos mēnešos sabiedrībai tiks piedāvāti video materiāli, kuros par literatūras un grāmatu tēmu stāsta Zbigņevs Stankevičs, Andris Vilks, Kārina Pētersone, Valērijs Belokoņs, Uldis Bērziņš, Imants Lancmanis, Māris Bērziņš, Sanita Stinkule un Vaira Vīķe-Freiberga.

Sabiedriskās akcijas ietvaros ikviens sociālo tīklu lietotājs ir aicināts veidot arī pats savu bibliotēkas stāstu un publicēt to foto vai video formātā, izmantojot tēmturus #biblioteka un #manabiblioteka.

Līdz ar jauna mācību gada sākumu tiks izsludināts arī konkurss skolām. Skolēni būs aicināti rakstīt esejas vai veidot foto un video stāstus par kādu no tēmām: “Man tuva grāmata manas skolas bibliotēkā”, “Pasaule bez drukātām grāmatām”, “Grāmata ar raksturu”. Konkursa nolikumu meklējiet sadaļā “Par Bibliotēku” tuvāko nedēļu laikā.

Projektu “Bibliotēka” veido Baltic International Bank – ilggadējs latviešu literatūras mecenāts. Tas aicina atklāt sabiedrībai stāstus par literatūras nozīmi cilvēku dzīvēs, stāstus par personīgajām bibliotēkām, to saturu, kā arī emocionālo un profesionālo vērtību. Projektā iesaistīti latviešu rakstnieki un citi aktīvi Latvijas literatūras dzīves veidotāji.

Latviešu literatūras attīstība ir viens no Baltic International Bank ilggadējiem sabiedrības atbalsta virzieniem. Baltic International Bank atbalstīto grāmatu klāstā ir daudz Latvijas literatūrā un kultūrvēsturē būtisku izdevumu.

Balstoties uz pārliecību, ka savas valsts kultūras un vēstures pārzināšana ir katras tautas nacionālās identitātes pamatā, Baltic International Bank finansiāli atbalsta nacionālas nozīmes grāmatu izdošanu un literatūras projektu realizēšanu (piemēram, izstāžu organizēšanu, Latvijas Literatūras gada balvas (LaLiGaBa) pasniegšanu).

Vairāk informācijas projekta “Bibliotēka” sociālo tīklu profilos Instagram, Facebook un Twitter.