Televīzijā būs skatāma Latvijas Literatūras gada balvu pasniegšanas Literatūre

Ceturtdien, 2020. gada 30. aprīlī, uzreiz pēc raidījuma “Panorāma”, plkst. 21.05 kanālā LTV1 būs skatāma Latvijas Literatūras gada balvas (LaLiGaBa) balvu pasniegšanas Literatūre, kurā raidījuma vadītāji – Marta Selecka atklās un apciemos LaLiGaBa balvas ieguvējus, savukārt Gustavs Terzens pārsteigs ar darbu fragmentu lasījumiem.

Tiks sveikti arī speciālbalvas ieguvēji – literatūras festivāla “Punctum” veidotāji par dzejnieces Montas Kromas literārā devuma daudzpusīgu un spilgtu rezonansi, sniedzot būtisku radošu impulsu mūsdienu latviešu dzejas attīstībā un sinerģijas veicināšanā ar citām mākslas nozarēm –, kā arī Latvijas literatūras mūža balvas ieguvējs, rakstnieks Juris Zvirgzdiņš, par izcilu ieguldījumu Latvijas rakstniecībā un spilgtu pienesumu Latvijas bērnu literatūrā, uzrunājot jaunos lasītājus ar reālā pieredzē balstītiem un spilgtā veidā izstāstītiem notikumiem. LaLiGaBa 2020 balvu pasniegšanas Literatūre būs skatāma arī ierakstā – replay.lsm.lv platformā.

LaLiGaBa 2020 balvu pasniegšanas Literatūres raidījumu veido Vides filmu studijas komanda – režisors, koncepcijas un scenārija autors Uģis Olte, raidījuma vadītāji-literatūristi – Marta Selecka un Gustavs Terzens, operatori – Valdis Celmiņš un Dainis Kļava, māksliniece un tekstu autore Lāsma Olte, mūzikas autori – grupa Instrumenti, skaņu operators – Arvīds Ceļmalis, skaņu režisors – Artūrs Dukaļskis, montāžas režisora asistents Mārtiņš Kontants, producente Anete Franka u. c. Raidījums tapis, ievērojot visus noteiktos piesardzības pasākumus un ierobežojumus, kas saistīti ar valstī izziņoto ārkārtējo situāciju.

Jau ziņots, ka Latvijas Literatūras gada balvas ekspertu komisija – rakstnieks un literatūrkritiķis Guntis Berelis, dzejniece Anna Auziņa, rakstniece Evija Gulbe, literatūrzinātnieks un literatūrkritiķis Arnis Koroševskis, dzejniece Ieva Rupenheite, rakstnieks Pauls Bankovskis, literatūrzinātniece un skolotāja Lita Silova – par labākajiem 2019. gadā izdotajiem literārajiem darbiem dzejā, prozā, bērnu literatūrā, kā arī tulkojumu un debijas kategorijā atzinusi:

LABĀKIE DZEJAS DARBI

Jānis Hvoinskis “Mūza no pilsētas N.”, Neputns

Andris Ogriņš “tā putna diena”, Jāņa Rozes apgāds

Jānis Rokpelnis “Tīmeklītis”, Neputns

Jānis Vādons “Klusuma forma”, Pētergailis

Sandra Vensko “Pieres vieta”, Dienas Grāmata

LABĀKIE PROZAS DARBI

Inga Gaile “Skaistās”, Dienas Grāmata

Sabīne Košeļeva “Vientulības ministrija”, Zvaigzne ABC

Lienīte Medne-Spāre “Dziedošās smiltis”, Zvaigzne ABC

Gundega Repše “Retināts gaiss”, Dienas Grāmata

LABĀKIE DARBI BĒRNIEM

Rasa Bugavičute-Pēce “Puika, kurš redzēja tumsā”, Latvijas Mediji

Viesturs Ķerus “Meža meitene Maija”, Liels un mazs

Inese Zandere “Bērns, kas neiekrita”, Liels un mazs

LABĀKIE TULKOJUMI
Ulža Bērziņa tulkotais senspāņu eps “Dziesma par manu Sidu”, Neputns

Raimonda Jaka tulkotais Mo Jeņa stāstu krājums “Meistar, jo tālāk, jo trakāk!”, Dienas Grāmata

Daces Meieres tulkotais Italo Kalvīno romāns “Ja reiz ziemas naktī ceļinieks”, Jāņa Rozes apgāds

Māras Poļakovas tulkotais Sašas Stanišiča romāns “Kā zaldāts labo gramofonu”, Jāņa Rozes apgāds
Edvīna Raupa tulkotās Federiko Garsijas Lorkas “Lugas”, Jāņa Rozes apgāds

SPILGTĀKĀS DEBIJAS

Raimonds Ķirķis “Kartes”, Neputns

Aivars Madris “Zonas”, Neputns

Ligija Purinaša “Sīvīte”, Hronologeja

Rvīns Varde “Kas te notiek”, Jāņa Rozes apgāds

 

Latvijas Literatūras gada balva (LaLiGaBa) ir nozīmīgākais gada notikums literatūras nozarē Latvijā, tas nodrošina literāro darbu profesionālu izvērtējumu un atzinības izteikšanu autoriem par izcilākajiem darbiem, kuri gada laikā publicēti Latvijas rakstniecībā. Par balvas norisi rūpējas un to kopīgi organizē: Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja un Latvijas Rakstnieku savienība.

 

Balvu atbalsta: Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Latvijas Republikas Satiksmes ministrija, VAS “Pasažieru vilciens”, Baltic International Bank, Latvijas Televīzija, raidījums “Literatūre”, iDeal, Latvijas Sabiedrisko Mediju portāls.

Sadarbojas: grāmatnīcu tīkls “Jānis Roze”, grāmatnīcu tīkls “Zvaigzne ABC”, dizaina studija “Mājo”.

Informē: laligaba.lv, “Delfi”, interneta žurnāls “Satori”, “Kultūrzīmes”, “Kultūras Diena un Izklaide”, “Domuzīme”, “konTEKSTS”, “Punctum”, Latvijas Radio, Radio NABA, literatūras un kritikas portāls “Ubi Sunt”.